ISFJ

Sargs, atbalstītājs, glabātājs, konservators, palīgs

Tāpat kā ESFJ, ISTJ un ESTJ, ISFJ pieder pie glabātāju temperamenta grupas. ISFJ ir viens no visbiežāk sastopamajiem personības tipiem - tas ir aptuveni četrpadsmit procentiem sabiedrības.

ISFJ četru burtu kods apzīmē introversiju, sensoriku, ētiku un spriešanu, un tas nozīmē, ka viņi

  • uzlādējas, esot vienatnē (I)

  • domā konkrēti, lineāri un reālistiski, pievērš uzmanību detaļām (S)

  • izdara lēmumus pēc vērtībām un pēc tā, kā izvēle ietekmē citus cilvēkus (F)

  • vislabāk jūtas strukturētā, paredzamā un organizētā vidē un vēlas labi sagatavoties un visu rūpīgi izplānot (J)

Taču burti vēl pilnībā neapraksta personības tipu, patiesībā tie vēl nepasaka gandrīz neko. Katrs personības tips sastāv no astoņām kognitīvajām funkcijām, no kurām tas dod priekšroku četrām. Tās sastāda tā “funkciju grēdu”. Primārā funkcija ir visstiprākā, tad nāk sekundārā, tad terciārā, tad zemā.

ISFJ funkciju grēda ir Si-Fe-Ti-Ne.

Primārā funkcija - intravertā sensorika (Si)

Kaut gan ISFJ ir spriedēji, viņu primārais kognitīvais process ir uztvere, kam kalpo intravertā sensorika. Tas varētu likties dīvaini, jo viņi taču ir spriedēji, kas tiecas ātri izdarīt lēmumus un var būt diezgan neelastīgi. Tas ir tiesa, tomēr viņu primārais uztveres process parādās tajā, ka viņiem patīk visu rūpīgi apdomāt un izvērtēt pirms lēmuma pieņemšanas.

Būdami intraverti sensorie tipi, ISFJ uztver informāciju konkrētā, burtiskā veidā, pirmām kārtām pievēršot uzmanību tam, kas ir uztverams ar maņas orgāniem, un faktiem, detaļām, specifiskiem piemēriem, no kā tie veido pamatīgu personīgās pagātnes pieredzes bāzi, no kuras izriet to pasaules uztvere un kuru tie izmanto lēmumu pieņemšanā un problēmu risināšanā.

Kā jau intravertie sensori, ISFJ domā tieši, lineāri un konkrēti. Viņi viegli apgūst praktiskas sistēmas, likumus, stratēģijas un vislabāk iemācās darot. Viņiem ir svarīgas lietas, kam ir reāls pielietojums. Savukārt vispārīga informācija un teorija viņiem nereti šķiet garlaicīga un tukša, un to uztvert viņiem var būt pagrūti. Tāpēc ISFJ bieži izvēlas nestrādāt nozarēs, kas pieprasa daudz abstraktas analīzes vai teoretizēšanas (protams, dažādu iemeslu pēc ir izņēmumi). Tāpat arī, atšķirībā no intuītiem, kuri nereti dod priekšroku iztēli rosinošiem literāriem darbiem vai filmām (fantāzija, zinātniskā fantastika, antiutopija u.tml.), ISFJ parasti labāk patīk reālajā dzīvē balstītas grāmatas un filmas.

ISFJ lielu uzmanību pievērš detaļām un bieži vien ir pirmie, kad pamana kādas izmaiņas vai nu apkārtējā vidē, vai kāda cilvēka uzvedībā. Viņi nereti spēj detalizēti atcerēties situācijas un faktus, kuras citi jau sen ir aizmirsuši (it sevišķi tad, ja šī informācija tiem ir personīgi nozīmīga), un mēdz ievērot citu cilvēku paradumus, kurus tie pat paši nemaz neapzinās. ISFJ šķiet, ka ievērot un atcerēties detaļas ir normāli, un to viņi mēdz sagaidīt arī no apkārtējiem cilvēkiem.

Tomēr nav tā, ka visiem ISFJ ir perfekta, fotogrāfiska atmiņa. Kaut gan viņi pievērš uzmanību detaļām un diezgan labi tās patur prātā, ISFJ (kā jau visi cilvēki) parasti vairāk atceras to, kas tiem ir personīgi nozīmīgs. Reizēm tiem paliek atmiņā nevis fakti un detaļas, bet tieši personīgās izjūtas un iespaidi. ISFJ ir dzīvas sajūtu asociācijas: ejot gar kādu vietu, viņi varētu atcerēties, ko kādreiz tajā ir domājuši; ieraugot ābolu, viņi varētu atcerēties, piemēram, to, kā bērnībā viņi kāpa vecmāmiņas ābelē. Atmiņas viņiem ir personīgi nozīmīgas, un viņi uzskata par svarīgu saglabāt jēgpilnas tradīcijas nākamām paaudzēm.

ISFJ intravertā sensorika fokusējas uz pagātnes notikumiem un organizē un saglabā uztverto sensoro informāciju izmantošanai nākotnē. Nonākuši jaunā situācijā vai sastapušies ar kādu problēmu, ISFJ to (visdrīzāk neapzināti) salīdzina ar iepriekš pieredzēto, to, kas ir jau pazīstams un labi saprotams, lai atrastu veidu, kā rīkoties šajā situācijā, kā risināt šo problēmu. Tā vietā, lai izdomātu ko jaunu, ISFJ uzticas jau esošām sistēmām un pārbaudītām metodēm, kas laika gaitā sevi ir apliecinājušas un sniedz drošības sajūtu. Tāpēc viņi ir skeptiski pret jauno un nezināmo. Jaunās situācijās viņi izjūt stresu, jo jūtas nekompetenti - tiem pietrūkst datu, ar kuriem tās salīdzināt, no kuriem vadīties.

ISFJ parasti ir skaidrs skatījums uz to, kādai jābūt lietu kārtībai, un viņi cenšas to nodrošināt. Kad šī brīža situācija nesaskan ar viņu pagātnes informācijas krājumiem, ISFJ vēlas saprast, kas tieši nav pareizi, un to izlabot. ISFJ tur par svarīgām stabilitāti un tradīcijas, un viņiem parasti nepatīk mainīt lietu kārtību, paražas, ja nu vienīgi viņiem konkrēti tiek parādīts, ar ko jaunā kārtība ir labāka. Viņi parasti pakļaujas likumiem un noteikumiem un uzskata, ka tas, ko var nemainīt, nav jāmaina.

Būdami reizē introverti un spriedēji, ISFJ vēlas visu izplānot un visam sagatavoties iepriekš. ISFJ biedē neparedzamas situācijas, tāpēc viņiem nepatīk rīkoties, kamēr viņi nav ieguvuši skaidrību par to, ko tieši darīs, un par to, ka tas strādās. Viņi vēlas paveikt darāmo efektīvi un parasti domā metodiski, ir kārtīgi, punktuāli un taupīgi un neļauj uzmanībai novirzīties no prioritātēm. Vēl viena intravertās uztveres nianse ir tāda, ka ISFJ gadās aizmirst to, par ko viņi domāja, ja viņus pa vidu iztraucē. Lai varētu brīvi iedziļināties savā prātā - atmiņās, pieredzē, analīzē, ISFJ ir nepieciešama struktūra, kārtība, organizētība ārējā pasaulē, un haotiski ārējie stimuli, reizēm pat fiziska nekārtība var traucēt kārtīgi domāt.

Darbā ISFJ parasti ir rūpīgi un pievērš uzmanību detaļām. Uz viņiem var paļauties, ka viņi izdarīs savu daļu. Tāpat ISFJ dabiski pievērš uzmanību tam, kas rada drošības sajūtu, tāpēc šim tipam nereti dod segvārdu "sargs".