INFP

 Dziednieks, sapņotājs, ideālists, starpnieks

Tāpat kā ENFP, INFJ un ENFJ, INFP pieder pie ideālistu temperamenta grupas. Vēl vairāk - INFP ir visideālistiskākais no visiem personības tipiem. Šis tips ir aptuveni četriem procentiem sabiedrības.

INFP četru burtu kods apzīmē introversiju, intuīciju, ētiku un uztveri, un tas nozīmē, ka viņi

  • uzlādējas, esot vienatnē (I)
  • domā abstrakti un labprāt strādā ar idejām, konceptiem un iespējamībām (N)
  • izdara lēmumus pēc vērtībām un pēc tā, kā izvēle ietekmē citus cilvēkus (F)
  • ir (samērā) spontāni un elastīgi, un pirms izvēles izdarīšanas vēlas savākt pēc iespējas vairāk informācijas (P)

Taču burti vēl pilnībā neapraksta personības tipu, patiesībā tie vēl nepasaka gandrīz neko. Katrs personības tips sastāv no astoņām kognitīvajām funkcijām, no kurām tas dod priekšroku četrām. Tās sastāda tā “funkciju grēdu”. Primārā funkcija ir visstiprākā, tad nāk sekundārā, tad terciārā, tad zemā.

INFP funkciju grēda ir Fi-Ne-Si-Te.

Primārā funkcija - intravertā ētika (Fi)

Kaut gan INFP ir uztvērēji, viņu primārais kognitīvais process ir spriešana, lēmumu izdarīšana, kam kalpo intravertā ētika. Tas varētu mulsināt kādu INFP, jo viņi taču ir uztvērēji un mēdz būt visai neizlēmīgi. Tā arī varētu būt - Fi ir vislēnākā no 4 spriešanas funkcijām. Taču tad, kad ir jāizdara lēmums jomās, kas saistītas ar personīgo morāli un ētiku, INFP var būt pārsteidzoši izlēmīgi, šajā ziņā daudz izlēmīgāki par ētiskajiem spriedējiem, un nelokāmi savā pārliecībā.

Būdami intraverti ētiskie tipi, INFP izdara lēmumus saskaņā ar savu personīgo morālo kompasu. Intravertā ētika ir vērsta uz cilvēka iekšējo pasauli un skaidri nodala labu no ļauna. Tā ir tāda kā subjektīva, neatkarīga, nesatricināma vīzija par to, kādai būtu jābūt pasaulei morāli ētiskā ziņā, taču INFP par to nesprediķo citiem, bet liek paši savā sirdī un tiecas pēc tās dzīvot.

INFP vēlas sekot savai sirdsapziņai, tāpēc viņiem ir svarīgi izprast pašiem sevi - lai zinātu, ko viņi tur par vērtīgu un svarīgu. Viņu vērtības nāk no dziļas izpratnes par cilvēka dabu, iekšieni, jūtām, un viņu acīs ir svarīgs katrs indivīds. Tāpēc INFP mēdz būt skeptiski pret ekstraverti ētisko tipu spriedumiem - tie viņiem šķiet pārāk sekli un arī nevērīgi pret katra cilvēka individuālo personību un īpašajām vajadzībām. 

INFP ir individuālisti. Viņiem ir ļoti svarīga personības autonomija. Viņi ļauj citiem dzīvot un vēlas, lai citi pret viņiem attiecas tāpat, jo tiecas dzīvot paši pēc saviem likumiem. INFP uzsver katra cilvēka unikalitāti un individuālā potenciāla nozīmi. Viņiem rūp visi cilvēki, it īpaši tie, kas paši nevar par sevi parūpēties, tie, kam trūkst mīlestības, tie, kas cieš no netaisnības. Un ne tikai cilvēki - daudzi INFP mlīl dzīvniekus, kā arī citas dzīvas būtnes. Viņi vēlas padarīt pasauli labāku katram indivīdam.

INFP piemīt ļoti intensīvas un sarežģītas emocijas. Taču, atšķirībā no xxFJ, tie tās neizrāda, tās tie atklāj tikai tiem, kam ļoti uzticas. Tās lielākoties parādās tad, kad INFP ir aizskarts vai atmosfēra ir pārāk saspringta, piemēram, konflikta laikā. Viņi var būt diezgan jūtīgi, bet viņiem riebjas, ka citi redz viņus raudam, un tad parasti centīsies nokļūt kaut kur citur. INFP bieži kaut ko intensīvi izjūt, bet to ir grūti izsacīt vārdos. Rezultātā INFP motīvi bieži vien paliek labi apslēpti, un tas var viņiem piešķirt enigmātisku gaisotni. Teiciens "klusie ūdeņi ir visdziļākie" diezgan labi atbilst šim tipam. 

Cilvēki bieži domā, ka INFP kā Fi tips ir pārāk fokusēts pats uz savām jūtām, kamēr Fe tipi, kuri koncentrējas uz citu jūtām, citus cilvēkus lasa labāk nekā Fi tipi. Taču tas ir mīts. INFP lasa citu cilvēku emocijas labāk par jebkuru citu tipu (izņemot varbūt ISFP, ar kuru atrodas aptuveni vienādā līmenī). Viņiem piemīt ārkārtīgi dziļa empātija un līdzjūtība, pat ja ārēji tas nav redzams, un viņi arī labi sajūt emocionālo attālumu starp sevi un citiem. Viņiem rūp tas, kā viņu rīcība ietekmēs citus. 

Tas, ka INFP ētika ir vērsta uz indivīdu, nevis sabiedrību, nebūt nenozīmē, ka viņiem nav svarīgas attiecības ar citiem cilvēkiem. Viņi ļoti vēlas patiesu, sirsnīgu, dziļu saikni ar cilvēkiem, taču viņi bieži vien jūtas pārāk atšķirīgi un nesaprasti, turklāt reizēm viņiem ir grūti uzturēt kontaktu ar citiem, pat ja tie citi viņiem ir ļoti svarīgi.

Sekundārā funkcija - ekstravertā intuīcija (Ne)

Tā kā INFP primārā funkcija ir intraverta spriešanas funkcija, tie var pārāk ātri izdarīt secinājumus un palaist garām ārējus faktorus. Tāpēc tās līdzsvarošanai nepieciešama ekstraverta uztveres funkcija, kas ierauga plašu iespēju loku, tādējādi izvairoties no šauras un kļūdainas domāšanas. INFP tā ir ekstravertā intuīcija (Ne). 

Ne ir tā INFP funkcija, kas ir vislabāk redzama no ārpuses. Tā tiek izmantota komunikācijai, kā arī apkārtējās pasaules izpratnei. Izmantojot savu ekstraverto intuīciju, INFP ātri uztver un izprot abstraktas idejas, jēdzienus, konceptus, iespējas un caur tiem izprot pasauli. Viņi diezgan slikti ievēro detaļas, jo fokusējas uz lielo attēlu un atmosfēru, un var būt diezgan izklaidīgi. 

INFP intuīcija funkcionē "prāta vētras" veidā. Tā ģenerē idejas un tiecas paplašināt iespējamību loku, kā arī ierauga sakarības un asociācijas starp pirmajā brīdī šķietami nesaistītiem konceptiem. Līdzīgi arī varētu izklausīties INFP runa, tāpēc INFP varētu būt grūtības pabeigt teikumu līdz galam, kā arī izteikt visu normālā, lineārā, viegli uztveramā veidā, it sevišķi tāpēc, ka pirms runas tie mēdz vēlēties mazliet padomāt. Runājot INFP mēdz "lēkāt" no vienas asociācijas uz otru. Rezultātā idejas, kas iekšpusē šķiet sakarīgas, ārpusē var iznākt sašķeltas un nesaprotamas, it sevišķi, ja INFP klausās kāds sensors.

INFP izmanto ekstraverto intuīciju gan uztveroši, vācot jaunu informāciju, uztverot jaunas iespējas, potenciālus, sakarības, asociācijas, kā arī izteiksmīgi, ģenerējot un izmēģinot jaunas idejas. INFP domā inovatīvi un ir vieni no visradošākajiem tipiem. Viņiem ir ļoti bagāta iztēle, kuru var izmantot gan mākslā, gan zinātnē, gan biznesā un kas ļauj risināt sarežģītas problēmas. 

INFP ir ļoti svarīgi attīstīt savu ekstraverto intuīciju. Tā kalpo ne tikai kā līdzeklis komunikācijai ar ārpasauli un papildina introverto ētiku, ļaujot veidot labāku iekšējo morālo kompasu caur abstraktu konceptu analīzi, bet arī daudz maz kompensē ekstravertās loģikas vājumu. Tā papildina INFP redzesloku, ļauj INFP izdarīt objektīvākus secinājumus (Fi ir subjektīva funkcija), dod izpausmi INFP ideāliem caur radošu darbu, ļauj labāk izprast sarežģītas sistēmas, kā arī dod idejas labākai darba efektivitātei. Ne dod INFP optimismu un zinātkāri, palielina spēju saskatīt katra indivīda potenciālu. Tā ļauj INFP "izkāpt" no komforta zonas, lai īstenotu savu potenciālu. Caur ekstraverto intuīciju INFP var ieviest labvēlīgas pārmaiņas apkārtējā pasaulē.