Kas ir MBTI?

Maijersas-Brigsas tipa indikators jeb MBTI ir personības tipu sistēma, kuru, balstoties šveiciešu psihoanalītiķa Kārļa Junga idejās, 20.gs. izstrādāja Izabella Brigsa-Maijersa kopā ar savu māti Katerīnu Brigsu. Šīs tipoloģijas sistēmas pamatā ir atšķirības tajā, kādam uztveres un spriešanas veidam cilvēks dod priekšroku.

Uztvere ir psiholoģisks izziņas process, caur kuru cilvēks uzņem un apstrādā informāciju par dažādiem priekšmetiem, cilvēkiem, idejām, parādībām.

Ar spriešanu MBTI modelī saprot mentālo procesu, caur kuru cilvēks nonāk pie secinājumiem par uztverto informāciju un izdara lēmumus.

Tā kā cilvēki atšķiras tajā, kā tie uztver informāciju un pieņem lēmumus, skaidrs, ka atšķiras to intereses, vērtības, motivācija un spējas. Protams, katrs cilvēks ir pilnīgi citāds - tam ir sava unikāla, neatkārtojama personība, savas vērtības, sava pieredze, un pat viena tipa cilvēki var būt ļoti atšķirīgi. Tomēr ir novērojamas dažādas sakarības (līdzības un atšķirības cilvēku personībās), kuras nosaka cilvēka personības tips.

Kam noder MBTI?

  • Uzzinot savu personības tipu vai - vēl labāk - apgūstot visu sistēmu (kas nemaz nav tik grūti), cilvēks var ieraudzīt savus talantus, kuru iepriekš nebija pienācīgi novērtējis, kā arī vājās vietas, kuras iepriekš tik labi neapzinājās un nesaprata. Tādējādi cilvēks var attīstīt un daudzējādos veidos par labu izmantot savas unikālās īpašības, kā arī attīstīt to, kas tam tik labi nepadodas. Līdz ar to MBTI ir brīnišķīgs rīks personības izaugsmei.
  • Izprotot savu personību, cilvēks var radīt labākus apstākļus maksimālai sava potenciāla realizēšanai un savu mērķu sasniegšanai.
  • MBTI sistēmā nav labāka vai sliktāka tipa, katram tipam ir savi talanti, kas nepieciešami cilvēcei, kā arī savas vājības. Tas palīdz cilvēkiem pieņemt sevi un citus.
  • Saprotot to, kā funkcionē citu cilvēku prāti, ir iespējams veidot labākas attiecības ar līdzcilvēkiem un labāk ar tiem komunicēt. MBTI ļauj cilvēkiem labāk saprast, kad nesaprašanos rada vienkārši pārpratumi, kas rodas no atšķirīgas personības, nevis reāla problēma, un tādējādi novērst un risināt konfliktus. Tas palīdz labāk sadzīvot un sadarboties gan darbā, gan mājās.
  • MBTI var arī noderēt karjeras izvēlē, palīdzot cilvēkam saprast, kas to interesē un kādi apstākļiem tam vajadzīgi. Tomēr cilvēks nedrīkst sevi iespundēt kastītē, aprobežojoties ar visbiežāk minētajiem profesiju ieteikumiem un tipa dēļ atturoties no tā, kas tam visvairāk patiktu. Cilvēkam sava iespējamā profesija jāizvērtē pašam ar savu galvu, un zināšanas par MBTI palīdz saprast, par ko ir īpaši jāpadomā.

MBTI lielu daļu cilvēka personības sarežģītības un daudzveidības attēlo šķietami vienkāršā modelī. Tas ļauj šo sistēmu izmantot vienkāršiem mirstīgajiem. Tomēr nekad nedrīkst aizmirst, ka katrs cilvēks ir īpaša, unikāla būtne, nevis kodiņš ar noteiktām rakstura īpašībām. Katrā cilvēkā tā personības tips izpaužas citādi. Piemēram, iedomājieties somu! Viena modeļa somas ir vienādas, taču to saturs var būt ļoti dažāds. Tāpat ir ar viena tipa cilvēkiem.

Tāpēc, lūdzu, uzmanieties un nedariet šīs muļķības:

  • Neaizvietojiet personības tipus ar muļķīgiem stereotipiem. INFP nav vārgulīši, kas raud 24 stundas diennaktī un kas nekad mūžā neko nesasniegs, izņemot eksemplārus, kas kļūst par nākamajiem Šekspīriem. INTJ nav ļauni, superinteliģenti psihopāti, kas plāno pārņemt pasauli. Un nē, ESFP nav dumji "ballītes zvēri" ar IQ 0. Šādi stereotipi varbūt noder tam, lai pasmietos, bet tiem ir mazs sakars ar realitāti.

  • Nesasaistiet savu nepatīkamo pieredzi ar kādu konkrētu cilvēku ar visu viņa tipu. Cilvēki ir dažādi, un tas, ka jums gadījies sastapt kādu nelāgu eksemplāru, nenozīmē, kas visi šī tipa cilvēki ir tādi paši.

  • Neizmantojiet savu personības tipu kā attaisnojumu savām sliktajām īpašībām. Jā, protams, jums noteikti ir jūsu tipam specifiskas vājās vietas, un tas ir pilnīgi normāli, tomēr tas nenozīmē, ka tās drīkst pilnīgi ignorēt un ļaut tām traucēt dzīvi jums vai apkārtējiem cilvēkiem. Tā vietā atrodiet savu veidu, kā tikt galā ar savām problēmām, izmantojot tos talantus, kas jums doti no dabas. Neļaujiet savai idejai par savu personības tipu jūs iegrožot - uztveriet iedzimtas grūtības kā izaicinājumu, nevis kā kaut ko tādu, kas jums nav lemts. Tipoloģija ir domāta izaugsmes, nevis stagnācijas veicināšanai.

  • Neizturieties ne pret vienu cilvēku par zemāku viņa tipa dēļ. MBTI ir paredzēts tam, lai atšķirīgi cilvēki varētu labāk saprasties cits ar citu un novērtētu viens otra īpašos talantus, nevis dīvaina veida mizantropijai vai tipoloģiskam rasismam.