Intravertā ētika (saīsināti Fi - no introverted feeling) ir viena no sarežģītākajām kognitīvajām funkcijām, un to ir diezgan grūti novērot, saprast un izskaidrot. Tā ir primārā funkcija INFP un ISFP personības tipiem un sekundārā funkcija ENFP un ESFP personības tipiem. Tā fokusējas uz xxFP dziļi personīgo jūtu, vērtību un ideālu kārtošanu un organizāciju un iekšējas morāles struktūras veidošanu.
Tā kā Fi ir intraverta spriešanas, lēmumu izdarīšanas funkcija, tā pēc būtības ir vairāk intensīva nekā ekstensīva un ir dziļāka un kompleksāka funkcija nekā Fe (ekstravertā ētika). To ir diezgan grūti novērot citos cilvēkos, jo tas ir tāds personības aspekts, ko citi tik labi neredz.

Kā strādā intravertā ētika (Fi):
- veido iekšēju ētisku struktūru
- izdara lēmumus, kam par pamatu ir iekšēja harmonija (viedokļi, domas, ticība, uzskati, pārliecības, ideāli, vērtības, morāle, jūtas)
- spriež par pasauli, informāciju filtrējot un šķirojot pēc tā, kas ir labs, kas ir slikts, izmantojot paši savu iekšējo morāli ētisko "kompasu"
- dziļi ieskatās cilvēka subjektīvajā emociju pasaulē un izcili izprot sevi un citus
Intraverti ētiskie tipi ir ļoti ideālistiski, vēlas dzīvot pēc iespējas patiesi, izpaust sevi un labvēlīgi ietekmēt apkārtējo pasauli. Tie ļoti stipri turas pie savām dziļi iesakņotajām vērtībām un to darītu pat tad, ja visa sabiedrība domātu pavisam citādi, un būtu gatavi savas pārliecības dēļ pat doties nāvē. Viņi nebaidās atšķirties no pūļa un stāvēt pret netaisnīgiem likumiem, kas balstās vienīgi uz vispārējas sabiedrības piekrišanas.
Fi tipi katru cilvēku redz kā individuālu personību, un tiem interesē katra atsevišķa cilvēka iekšiene, jūtu, vērtību un emociju pasaule, nevis sabiedrība.
Tie izcili spēj iejusties citu ādā, un tiem piemīt visaugstākais empātijas līmenis starp visiem tipiem, jo tie izcili spēj saprast emocijas un iedomāties, kā kāds cilvēks kādā situācijā varētu justies. Tie lasa cilvēku emocijas labāk par jebkuru citu kognitīvo funkciju tipiem. Fi tipi pret citiem izturas ar iejūtību, sirds siltumu un rūpēm. Kaut gan emocionālas saiknes veidošana tiem prasa daudz ilgāku laiku nekā ekstraverti ētiskajiem tipiem, introverti ētiskie tipi cieši pieķeras citiem cilvēkiem, un viņu emocijas ir ļoti dziļas.
Tie, kuru primārā vai sekundārā funkcija ir Fi, parasti izvēlas karjeru un intereses, kas tiem ļauj darīt kaut ko, ko tie uzskata par labu un jēgpilnu, kalpot cēlam mērķim, palīdzēt tiem, kas cieš, izpaust personīgās vērtības un radoši izmantot savu unikālo potenciālu. xxFP vēlas atrast savu unikālo dzīves aicinājumu, un bieži ir atrodami māsu, veselības aprūpes un konsultācijas karjerās, kur tie var palīdzēt citiem cilvēkiem, esot viens pret vienu.
Intraverti ētisko tipu iespējamās vājības un sastopamās problēmas (visbiežāk no Fi-Te nelīdzsvarotības, kā arī no neveselīgas attīstības):
- grūtības iekļauties sabiedrībā savu un sabiedrības standartu nesaskaņas dēļ
- iekšēji konflikti un zema pašcieņa
- nepatīk ārējās, sabiedrības uzliktās struktūras, limiti, regulācijas
- pārāk subjektīvi
- citiem (reizēm nepamatoti) var likties iracionāli, neloģiski, garastāvokļaini, egoistiski
- ļoti privāti un citiem var likties auksti, grūti pieejami, neviesmīlīgi un neemocionāli
- pārāk jūtīgi un viegli aizvainojami
- neredz realitāti un ir neveselīgi ideālistiski, uzliek pārāk augstus standartus, kā rezultātā pasaule sagādā vilšanos
Fi primāram lietotājam derētu attīstīt savu sekundāro Ne vai Se, kas viņiem ļautu piedzīvot pasauli bez iepriekš esošiem aizspriedumiem. Tas varētu palīdzēt iegūt akurātāku, objektīvāku skatu uz apkārtējo pasauli, kā arī vēl labāk saprast sevi.
Attēla autors: Markus Spiske (Unsplash)
Savā labākajā izpausmē intraverti ētiskie tipi ir patiesi iedvesmojoši, būdami saskaņā ar visām iekšējām balsīm un virzīti uz kādu misiju. Lai izdarītu vislabākos spriedumus, Fi tipiem vajadzētu atcerēties dažas lietas. Pirmkārt, ticība savām iespējām un pārliecībai ir tava dāvana. Taču tad, ja tu neredzi, kāda ir īstenība un akceptē tikai to, kas ir ideāls, šī dāvana var pārvērsties neglīta, sagādāt vilšanos. Tādēļ nevajadzētu skatīties uz pasauli caur rožainiem stikliem, bet gan ieraudzīt to, kāda tā ir, gan tās skaistumu, gan kroplības, un nezaudēt cerību un apņemšanos to uzlabot.
Avoti:
- https://personalityhacker.com/authenticity-as-a-decision-maker/
- https://www.careerplanner.com/8CognitiveFunctions/Introverted-Feeling.cfm
- https://personalitygrowth.com/introverted-feeling/
- https://personalityjunkie.com/12/introverted-feeling-fi-vs-ti-ni-fe/
- https://mbti-notes.tumblr.com/post/120699248482/how-functions-work-dominant-fi-isfpinfp